top of page

Kaboom! 2.0


Click here for the English version

Idea jest prosta i znana prawdopodobnie wielu nauczycielom. Bierzemy patyczki od lodów. Na każdym zapisujemy słówko po angielsku albo po polsku. Na kilku patyczkach piszemy słowo "Kaboom". Wszystkie patyczki lądują w jednym pojemniku, Uczniowi po kolei wyciągają po jednym patyczku. Znasz słówko - patyczek jest twój; nie znasz słówka - patyczek wraca do pojemnika. I tak po kolei. Każdy zebrany patyczek to punkt. Wygrywa osoba, która na koniec gry (ja daje ograniczenie czasowe 15/20 min) ma najwięcej patyczków. Jeśli w czasie gry uczeń wyciągnie patyczek z napisem "Kaboom" traci wszystkie zdobyte do tej pory patyczki, a gra toczy się dalej.

Gra jest nieskomplikowana, szybka, daje szansę dobrej powtórki słówek.

Ale już tak mnie stworzono, że nie umiem wziąć gotowca i rzucić go moim dzieciakom. Wszystko da się ulepszyć! Oto jak ulepszyłam Kaboom w mojej klasie.

Patyczki od lodów - tragedia! Za cienkie, za krótkie, zbyt łamliwe. Pierwsza zmiana polegała na zastąpieniu ich patyczkami laryngologicznymi. To te patyczki, które w ręku trzyma lekarz mówiąc "otwórz paszczę" przy oglądaniu waszego gardła. W języku angielskim znane jako tongue depressors. Do kupienia w najbliższej aptece za rogiem. 5zl za 100 patyków za moim rogiem ;)


Napisy na patyczkach - nie wiem jak wy, ale ja jestem dzieckiem doby komputera i pisanie ręczne to moja zmora. Moje pismo też do najpiękniejszych nie należy. Dlatego do mojego Kaboom stworzyłam plik na kompie. Na jednej kartce A4 zmieściłam około 70 słów. Zgrabna tabelka (I love tabelki), szybki druk, pociąć i gotowe. Plusem tego rozwiązania jest możliwość wyboru atrakcyjnej czcionki, która sprawia, że dzieciaki chętniej sięgają po grę. Poza tym, w ustawieniach tabelki zmieniamy kreski na linię przerywaną i łatwiej się tnie. Jeśli do tego zaopatrzymy się w papier samoprzylepny i z drukarki wyskoczy nam gotowa naklejka, naklejanie na patyczki będzie dwa razy szybsze (w przypadku braku papieru samoprzylepnego polecam moją drugą, za tabelką, miłość - taśmę dwustronną).

Małe paluszki lubią te napisy zrywać ... więc zabezpieczyłam je przezroczystą taśmą klejącą w koło całego napisu.


Źródło napisów - skoro już robię coś z czym mają pracować moi uczniowie, to chcę żeby wpasowało się to w przerabiany materiał. Dlatego źrodłem do napisów jest podręcznik. W mojej klasie w tym roku postawiliśmy na nowość Macmillan'a "Brainy". Przewertowałam więc każdy rozdział tego podręcznika, wypisując każde ważne słówko.