top of page

Short answers z czasownikiem "to be"


Dziś natchnęło mnie to stworzenia pomocy do nauki krótkich odpowiedzi. Dzieciaki jeszcze nigdy w uporządkowany sposób nie uczyły się tego zagadnienia. Z doświadczenia wiem, że temat sprawia wielu osobom dużo problemów, więc postanowiłam zrobić coś co pomoże im w nauce :)

W mojej klasie dzieci mają codziennie czas na tak zwaną "pracę własną". W tym czasie mogą zajmować się tym przedmiotem, który najbardziej ich interesuje lub tym, z którym muszą więcej pracować żeby nie zrobić sobie tyłów. Dzięki takiemu systemowy pracy, mogę tworzyć dla nich pomoce do nauki, które stoją w sali na półkach gotowe do pracy. Pomoce mają zawsze karty sprawdzające, dzięki którym dzieciaki nie potrzebują mojej pomocy aby skontrolować poprawność swojej pracy.

Przy tworzeniu kart, moja jedyna wątpliwość pojawiła się na etapie pisania pytań i odpowiedzi: który wariant wybrać przy pytaniach z "you"? Czy odpowiadać przez "I/we" czy przez "you". Chodzi mi o przykłady typu

Are you from England?

Yes, I am.

Are you from England?

Yes, you are.

Obie formy poprawne. Koniec końców, postanowiłam postawić na opcję numer 2.

Do pomocy pierwszej, na zasadzie matching, potrzebna jest drukarka, laminator A4 i małe rzepy samoprzylepne (zamawiam przez internet w takich ilościach, ze szkoła ma już zniżki w sklepie 😂 ). Kartę z odpowiedzią po zalaminowaniu i pocięciu przykleiłam taśmą dwustronną od drugiej strony. Jest to dużo "babrania", ale karta jest dużo trwalsza: bardziej odporna na zginanie (bo małe rączki lubią zginać), nie prześwituje (jeśli najpierw skleimy lub wydrukujemy dwustronnie to odpowiedzi widać "pod światło") i ogólnie, moim skromnym zdaniem, ładniej wygląda (a ja muszę mieć ładnie bo inaczej jestem nieszczęśliwa).

Tło na kartach: Graphics From the Pond http://frompond.blogspot.com

Do drugiej pomocy, na zasadzie wyboru A/B/C, potrzebna jest drukarka, laminator A4 i klamerki do wieszania prania. Poprawne odpowiedzi tu też znajdują się z drugiej strony karty. Oznaczało to po raz kolejny pare dobrych godzin klejenia i zabawy z taśmą dwustronną, ale karty trwalsze jak już mówiłam, a odpowiedzi nie prześwitują. Użyłam małych klamerek do zaznaczania odpowiedzi głównie dlatego, bo są lżejsze. Równie dobrze mogą być klamerki normalnych rozmiarów.

Tło na kartach: the3amteacher.blogspot.com

Miłego tworzenia,

Ewa :)

632 views0 comments
bottom of page