top of page

Olśnienie gramatyczno-materiałowe 😮


Ostatnio kiedy starałam się zasnąć, a jak zwykle nie mogłam bo moja głowa przepełniona była myślami szkolno-klasowymi olśniło mnie jak w inny sposób pomóc moim dzieciakom z gramatyką. Sposób jest banalnie prosty do tego stopnia, że aż mi było głupi, że wcześniej na niego nie wpadłam 😅

W klasach 1-3 w mojej szkole Montessori na półkach stoją szufladki gramatyczne do języka polskiego. I coż to takiego jest? Jest to bardzo prosty w użyciu materiał, który działa na zasadzie sortowania. Powiedzmy "odmiana przez przypadki" wygląda tak, że w szufladce są nazwy przypadków na osobnych karteczkach, pytania przypadków na osobnych karteczkach i odmienione przez przypadki słowa. Uczeń sortuje wszystkie karteczki tak by wszystko do siebie pasowało. Proste prawda?

A jaki to ma potencjał na gramatykę języka obcego olśniło mnie po trzech latach!!!!! 😬

Szybki spacerek do Pepco po małe szulfadeczki (bo przecież ładnie i estetycznie być musi!!) i tabelka na komputerze. I gotowe! Pierwsza szufladka gramatyczna do nauki języka obcego powstała. A ile jest ich w planach!! Ło matko!!


Pomoc powstała dla moich czterech opornych uczniów, którzy po prostu nie mogą opanować "to be" i tego jak wygląda ono w różnych typach zdań. Dlatego szufladka zawiera 3 kategorie: zdania twierdzące, zdania przeczące i zdania pytająco. Do tych trzech kategorii uczniowie muszą dopasować zdania. Zdań jest 60 i tworzą one zestawy:

I am twelve - I'm not twelve - Am I twelve

Specjalnie pozbyłam się kropek i znaku zapytania, aby uczniowie nie sugerowali się znakami interpunkcyjnymi sortując zdania. Szufladkę delikwentom wręczyłam i powiedziałam "ułóżcie to tak żeby wyszły zestawy zdań i powiedzcie mi jaka zasada tu działa". Dzieciaki same znalazły inwersje w pytaniach i same znalazły "n't" w przeczeniach. Szufladka pozwoliła im też zadać kluczowe pytanie "a dlaczego z I'm not jest inaczej?".

Co tu jest najważniejsze? SAMI ZAUWAŻYLI ZASADY!!! 😃 Sami mi o nich opowiedzieli i sami zrobili z nich notatki w zeszytach. Sami sami sami!! BAJECZNIE!

W planach jest teraz szufladek od groma i ciut ciut! Będzie can, have got, zaimki dzierżawcze, wersje pełne i ściągnięte, różne czasy, określenia czasu, itp itd ... So watch this space and stay tuned! Gotta catch 'em all!

Miłego tworzenia,

Ewa :)

324 views0 comments
bottom of page