top of page

"Should it be -ing or to+infinitive?" or how to use mobiles in note-taking?

Updated: May 2, 2019


Jak fajnie jest zastąpić stare i straszne "wyciągamy karteczki" na "wyciągamy telefony" ☺️

Mojej klasie 7 potrzeba silnych bodźców, aby wykrzesać z nich energię do działania. Najsilniejszy bodziec to ich telefony oczywiście, dlatego każda lekcja, na której mogą ich używać jest dla nich z automatu ciekawsza.

Zaczęliśmy właśnie temat gerund'ów i infinitive'ów i chciałam jakoś uatrakcyjnić im stworzenie pomocy z zasadami, której później będą mogli używać przy pracy na lekcjach. Oto pomysł na jaki wpadłam:


Każdy uczeń dostał taką kartę na podkładce z klipsem, a na holu porozwieszałam kody QR z czasownikami. Pod każdym kodem znajduje się zdanie z użyciem czasownika i na podstawie tego zdania uczniowie decydują czy dany czasownik wpisać w pole niebieskie (-ing), żółte (to + infinitive) czy zielone (obie formy poprawne). W przypadku czasowników biorących zarówno -ing jak i to+infinitive w kodzie znajdują się dwa zdania.


Karta z czasownikiem "stop" ma inny kolor czcionki. Zwróciłam moim uczniom uwagę, że jeden czasownik jest trochę inny i żeby zastanowili się dlaczego. Chodzi oczywiście o to, że "I stopped smoking" i "I stopped to smoke" mają tycio inne znaczenie 😂

Zrobienie notatki zajęło im około 20 minut. Graf wkleili do zeszytów i przez resztę lekcji używali go przy wykonywaniu zadań. Będą mogli go używać przez cały czas na kolejnych lekcjach.

Tak więc, jeśli macie ochotę porozwieszać trochę kodów na holu i dać młodzieży pobiegać to częstujcie się 😁

O ja!!!!! Właśnie w tym momencie jak to piszę mnie olśniło jak można to zrobić jeszcze fajniej!! Dla mnie (w tym roku szkolnym) już za późno, ale Wam się jeszcze może przydać. Zróbcie z tego wyścig! Nie wpisują słów w graf, który trzymają w ręku, ale zamiast tego sprawdzają słowo i muszą pobiec na drugi koniec holu (albo w jakieś inne wyznaczone miejsce) i tam wpisać/przykleić/przyczepić dane słowo w odpowiednim miejscu grafu! Mogą pracować w parach i komunikować się, które słowa już sprawdzili, a które jeszcze trzeba znaleźć. Kurde no, że też teraz na to wpadłam, a nie dwa dni temu 🤦🏻‍♀️ No, ale może Wam się przyda, na zdrowie 😌

Miłego tworzenia,

Ewa :)

585 views0 comments
bottom of page