top of page

It's salad time!! An out-of-the-ordinary lesson plan to practise cooking vocabulary 👩🏼‍🍳👨🏽‍


Click here for the English version

Moja klasa 5 od paru tygodni jest w temacie jedzenia i gotowania. Zrobiliśmy wszytko począwszy od wprowadzenia słownictwa związanego z jedzeniem, przez some/any, a little/a few, how much/how many, słownictwo związane z pojemnikami i liczenie rzeczy niepoliczalnych, aż doszliśmy do czytania i słuchania przepisów kulinarnych. Nadszedł więc czas na podsumowanie tego wszystkiego!!! A jak?! Najfajniejszą lekcją w klasie 5!! 🎉🎉(według dwóch poprzednich roczników 😅).

Na lekcję potrzebuję 90 minut. W tym roku szkolnym nie mam 2 lekcji pod rząd z piątą klasą więc wymieniłam się z koleżanką z pracy lekcjami ten jeden raz.

Zaczyna się od spakowania siaty rzeczy w domu: 3 miski, 6 noży do krojenia, 4 obieraczki do warzyw, łyżki, widelce itp. itd.

Na lekcję przygotowałam 3 przepisy. Mam w klasie 6 uczniów (uroki pracy w szkole prywatnej) i chciałam aby pracowali w parach. Każdy przepis podzielony był na "ingredients" i "instructions". Przepisy, które napisałam były na sałatki, tak by można było je przygotować w szkole bez potrzeby posiadania kuchni czy piekarnika lub czegokolwiek co trzeba podłączyć pod prąd 😊

Zaczęliśmy od tego, że jako cała grupa z użyciem słowników musieli zrobić listę zakupów.


Następnie wyprawa do pobliskiego supermarketu:


Po powrocie do szkoły podzieliłam ich w pary i ruszyli do pracy!!!! Dzieciaki myły, obierały, cięły w paski i kostkę, mieszały, doprawiały, a na koniec serwowały sobie i zaproszonym gościom. To się dopiero nazywa "czytanie ze zrozumieniem"!!

Na sam koniec kiedy sprzątali kazałam im powyrzucać śmieci. Jeden uczeń zapytał czy przepisy też ... powiedziałam tak. Ale dlaczego?? 😨 Ponieważ ich następnym zadaniem będzie odtworzenie przepisów z pamięci 😁 Żeby uatrakcyjnić to zadanie będą pisać przepisy na kartach z książeczki, którą kupiłam w Flying Tiger: